FAQ Ubezpieczenia

Najczęściej zadawane pytania przez Państwa!
Artur Lew
Zanim zadzwonisz lub napiszesz do Nas, zapoznaj się z odpowiedziami na naczęściej zadawane pytania!
Najczęściej zadawane pytania przez Klientów

Jakie korzyści płyną z ubezpieczenia się za pośrednictwem Agencji Ubezpieczeniowej Artur Lew?

Najbardziej wymierną korzyścią jest oszczędność czasu i pieniędzy. Mnogość oraz rozdrobnienie firm ubezpieczeniowych sprawia, że bardzo trudno jest wybrać odpowiedniego Ubezpieczyciela, a przeglądanie ofert na różnych witrynach jest bardzo czasochłonne i uciążliwe.

Gdzie mogę zawrzeć polisę?

W celu zawarcia polisy należy wypełnić wybrany formularz zgłoszeniowy lub zadzwonić na nr tel. 501 234 547

Jak otrzymam polisę?

Polisę otrzymasz, zwykle w przeciągu dwóch dni roboczych na adres mailowy podany w formularzu lub przez telefon oraz drogą pocztową.

Obowiązkowe OC pojazdów mechanicznych. Po co? Dlaczego?

Ubezpieczenie skierowane jest do posiadacza pojazdu przed wprowadzeniem go do ruchu i obowiązuje na terenie całej UE oraz krajów, które podpisały porozumienia międzynarodowe. Każdy posiadacz pojazdu jest obowiązany do zawarcia umowy obowiązkowego OC za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu. Ubezpieczenie OC zabezpiecza posiadacza pojazdu przed finansowymi skutkami zdarzeń drogowych.  Podstawą prawną jest Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Zasady funkcjonowania ubezpieczenia:

  • zawarcie ubezpieczenia nie jest pozostawione swobodnej woli określonych ustawowo podmiotów – posiadacz pojazdu, ubezpieczyciel;
  • zakres ubezpieczenia oraz zasady spełnienia obowiązku są zawarte w ustawie;
  • posiadacz pojazdu może sam wybrać ubezpieczyciela;
  • ubezpieczyciel nie może odmówić zawarcia ubezpieczenia, jeżeli prowadzi działalność w tym zakresie;
  • obowiązek zawarcia ubezpieczenia poddany jest kontroli upoważnionego do tego organu -Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – który może stosować środki represyjne w przypadku jego braku (najczęściej kary pieniężne);
  • poszkodowani w zdarzeniach komunikacyjnych w określonych sytuacjach mają zagwarantowane świadczenia odszkodowawcze przez UFG.

Na jaki numer konta i do kiedy należy opłacić polisę?

Składkę należy wpłacić na konto wskazane w polisie w terminie 14 dni od daty wystawienia polisy (termin płatności składki jest podany w polisie)

Jaki jest zakres obowiązkowego ubezpieczenia OC?

Ubezpieczeniem OC objęta jest odpowiedzialność cywilna każdej osoby, która kierując pojazdem mechanicznym w okresie trwania odpowiedzialności ubezpieczeniowej, wyrządziła szkodę  w związku z ruchem tego pojazdu.
Odszkodowanie za wyrządzoną szkodę w związku z ruchem pojazdu mechanicznego przysługuje, jeśli jej następstwem jest:

  • śmierć,
  • uszkodzenie ciała,
  • rozstrój zdrowia,
  • bądź też utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia.

Za szkodę powstałą w związku z ruchem pojazdu mechanicznego uważa się również szkodę powstałą:

  • przy wsiadaniu do pojazdu mechanicznego i wysiadaniu z niego,
  • bezpośrednio przy załadowaniu i rozładowaniu pojazdu mechanicznego,
  • podczas zatrzymania,postoju lub garażowania.

Czy AC, podobnie jak OC komunikacyjne wznawia się?

Umowa ubezpieczenia AC nie wznawia się automatycznie jak OC. Po zakończeniu okresu ubezpieczenia polisa wygasa – nie ma ochrony. Dlatego należy pamiętać, od kiedy do kiedy mamy ubezpieczenie i pilnować jej wznowienia.
Po sprzedaży pojazdu umowa AC wygasa, kupujący nie może liczyć na ochronę z polisy AC sprzedającego. Należy zawrzeć nowe ubezpieczenie.

Przepisanie OC, czy konieczne? Kupiłem samochód z opłaconym OC. Czy muszę dokonywać zmian czy mogę jeździć na polisie zbywcy do końca okresu ubezpieczenia. Jak wygląda kwestia wypowiedzenia umowy OC?

Powyższa kwestia regulowana jest 2 ustawami – ustawa z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym oraz ustawa z dnia 22 maja 2003 o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Odpowiednio mówią o tym artykuły 78 w ustawie Prawo o ruchu drogowym: “Art. 78. 1. W razie przeniesienia na inną osobę własności pojazdu zarejestrowanego, dotychczasowy właściciel przekazuje nowemu właścicielowi dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, jeżeli była wydana. 1a. W razie przeniesienia na inną osobę własności pojazdu czasowo wycofanego z ruchu dotychczasowy właściciel przekazuje nowemu właścicielowi decyzję o czasowym wycofaniu pojazdu i kartę pojazdu, jeżeli była wydana. 2. Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o: 1) nabyciu lub zbyciu pojazdu; 2) zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.” oraz art. 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych: “Art. 31. 1. W razie zbycia pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na nabywcę pojazdu przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że nabywca wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia nabycia pojazdu mechanicznego. W przypadku wypowiedzenia umowy, rozwiązuje się ona z upływem 30 dni następujących po dniu nabycia pojazdu mechanicznego. 2. W razie nie wypowiedzenia przez nabywcę pojazdu umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w terminie określonym w ust.1, zakład ubezpieczeń dokonuje ponownej kalkulacji należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, poczynając od dnia zbycia pojazdu, z uwzględnieniem zniżek przysługujących nabywcy oraz zwyżek go obciążających, w ramach obowiązującej taryfy składek.” W związku z powyższym zbywca musi powiadomić zakład ubezpieczeń o sprzedaży pojazdu i zmianie właściciela, a nabywca pojazdu zgłosić się do ubezpieczyciela w celu wypowiedzenia umowy lub przepisania jej. W praktyce bardzo często obydwie strony zaniedbują swoje obowiązki i nowonabywca często jeździ na polisie (z danymi) zbywcy, nie przerejestrowując nawet pojazdu, a przy końcu polisy zbywca otrzymuje informację o wznowieniu umowy. Radzę dokonać wszystkich formalności, aby uniknąć komplikacji w przyszłości.

Czy jeśli nie opłacę składki za ubezpieczenie OC w całości to umowa wznowi się automatycznie?

Nie. Zgodnie z art.28 pkt.1 ust.2  ustawy: “Zawarcie następnej umowy nie następuje(…),jeżeli:
– nie została opłacona w całości określona w umowie składka za mijający okres 12 miesięcy(..’).”

Co to jest i przed czym chroni AC?

Ubezpieczenie AC jest dobrowolne i można je wykupić w dowolnym momencie użytkowania pojazdu. Przedmiotem ubezpieczenia jest pojazd wraz z wyposażeniem. Nasz pojazd chroniony jest od: częściowego i całkowitego zniszczenia powstałego w wyniku kolizji, wypadku czy zdarzeń losowych ( np. pożaru, powódź, zatopienia, opadów atmosferycznych), aktów wandalizmu, kradzieży pojazdu i jego wyposażenia. Ubezpieczenie AC podobnie jak każdy produkt dobrowolny opiera się na Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, dlatego przed podpisaniem umowy warto do nich zajrzeć i zapoznać się dokładnie z  zakresem i wyłączeniami odpowiedzialności.

Nie opłacona rata za AC, czy umowa zostanie rozwiązana?

Zgodnie z nowelizacją przepisów Kodeksu Cywilnego o umowie ubezpieczenia, która weszła w życie 10 sierpnia 2007 roku umowa ubezpieczenia nie ulega rozwiązaniu po nie opłaceniu składki bądź raty składki. Dokładnie mówi o tym wprowadzony art.814 §3 K.C. który  stanowi, że rozwiązanie umowy w przypadku zwłoki jest możliwe wyłącznie po wezwaniu klienta do zapłaty w dodatkowym 7-dniowym terminie – i to tylko wtedy, jeśli taką możliwość przewiduje OWU. Ewidentnie rozwiązanie umowy możliwe jest tylko z inicjatywy ubezpieczyciela, który zamiast tego może zdecydować się na późniejszą windykację należności.